Makine Mühendisliği
Makine Mühendisliği
50% Tamamlandı...

Makine Mühendisliği

Makine Mühendisliği Bölümü Nedir?

Makine mühendisliği, mekanik sistemler tasarlamak, analiz etmek, üretmek ve bakımını yapmak için mühendislik fiziği ve matematik ilkelerini malzeme bilimi ile birleştiren bir mühendislik disiplinidir. Mühendislik disiplinlerinin en eski ve en genişlerinden biridir. Makine mühendisliği alanı, dinamik, mekanik, elektrik, termodinamik, malzeme bilimi, yapısal analiz ve gibi belli başlı alanların anlaşılmasını gerektirir. Bu temel ilkelere ek olarak, makine mühendisleri, üretim tesislerini, endüstriyel ekipman ve makineleri, ısıtma ve soğutma sistemlerini tasarlamak ve analiz etmek için bilgisayar destekli tasarım (CAD), bilgisayar destekli üretim (CAM) ve ürün yaşam döngüsü yönetimi, ulaşım sistemleri, uçak, deniz taşıtları, robotik, tıbbi cihazlar, silahlar ve diğerleri. Makinelerin tasarımını, üretimini ve çalışmasını içeren mühendislik dalıdır.

Makine Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Makine Mühendisliği, üniversitelerde Mühendislik Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm yalnızca Sayısal puan türüne göre tercih edilebilir.

Makine Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Makine Mühendisliği üzerine eğitim almayı amaçlayan ve tercih listelerinde bu bölüme yer verecek olan aday öğrenciler;

Alternatif Enerji Kaynakları Ve benzeri daha birçok dersten 8 yarıyıllık eğitim süreleri içerisinde sorumlu olacaklardır. Tüm bu dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler “Makine Mühendisliği Lisans Diploması” elde etmeye hak kazanır ve mezunlar “Makine Mühendisi” unvanına sahip olur.

Makine Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Üretim aşamasında gerekli uygulamaları hayata geçirerek iş piyasasına fayda sağlayacak makinelerin üretiminde rol almaktır.

Makine Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Makine mühendisliği mezunları için iş olanakları oldukça fazladır. Mezunlar, üretimin gerçekleştiği her kurum ve kuruluşta görev alabilirler. Birbirinden farklı her sektörde fabrikasyon süreçlerinde makine kullanımı söz konusu olduğu için makine mühendisleri üretim departmanlarında fabrikalarda yer alabilirler.

Online Teklif
Bize Ulaşın
Whatsapp